Umowa otwarta czy na wyłączność

Zastanawiasz się jaką formę współpracy z pośrednikiem wybrać? Sprawdź zalety płynące z zawarcia umowy na wyłączność!

W Polsce rozróżniamy 2 podstawowe rodzaje umów pośrednictwa - umowę otwartą i ekskluzywną. W Ale Dom, ze względu na dobro i interes klienta staramy się pracować na umowach ekskluzywnych gdyż w większości przypadków jest to dla klienta korzystniejsze. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z zawarcia umowy ekskluzywnej:

 • Interes właściciela nieruchomości jest powiązany z interesem pośrednika - Umowa ekskluzywna sprawia, że w proces sprzedaży zostaje zaangażowany tylko jeden pośrednik co powoduje, że jego zarobek jest uzależniony od pracy jaką wykona i efektu jaki tą pracą osiągnie. Powstaje prosta relacja między pośrednikiem a właścicielem sprzyjająca sprzedaży nieruchomości. W przypadku umów otwartych ta relacja zostaje skomplikowana. Zostaje zaangażowanych więcej pośredników, z których każdy chce sprzedać tą samą nieruchomość. W wyniku tego powstaje konflikt interesów między pośrednikami a to odbija się na procesie sprzedaży, bo każdy będzie działał w swoim interesie a nie interesie właściciela. 

 • Lepsza motywacja do pracy - Pośrednik pracujący na umowie ekskluzywnej posiada większą motywację do pracy niż w przypadku umów otwartych, w przypadku których inny pośrednik może mu "sprzątnąć" ofertę sprzed nosa. Sprzedaż na umowach otwartych jest tak naprawdę loterią. Żadne biuro nie ma pewności czy sprzeda daną nieruchomość i czy cokolwiek zarobi, dlatego nie inwestuje w promowanie. Perspektywa napracowania się za darmo nigdy nie buduje morale ani chęci zaangażowania się w dany projekt. W ALE DOM nie czekamy na łut szczęścia bo nie jesteśmy hazardzistami – jesteśmy profesjonalistami. Chyba nikt nie chcę zatrudnić hazardzisty do sprzedaży swojej nieruchomości?

 • Brak inflacji ofert, chaosu informacyjnego i nieaktualnych danych – Źle przygotowane oferty, złe zdjęcia, nieaktualne dane, błędy i rozbieżności w ogłoszeniach  powodują, że osoba zainteresowana zakupem zaczyna myśleć, że z nieruchomością jest coś nie tak w związku z czym nawet nie przychodzi jej obejrzeć. Dzieje się tak gdy na jednym portalu mamy ogłoszenie tej samej nieruchomości pochodzące z kilku agencji. W przypadku umowy ekskluzywnej nie mamy tego problemu.

 • Kontakt sprzedającego z jedną osobą odpowiedzialną za sprzedaż to duża wygoda oszczędność czasu i nieporozumień. W przypadku umowy otwartej z kilkoma biurami właściciel musi informować każdego pośrednika z osobna o zmianach w ofercie, odpowiadać na zapytania i telefony potencjalnych kupców. Sprzedający musi poświęcić czas na wpuszczenie każdego pośrednika do nieruchomości, przeczytanie i podpisanie umowy, sesje zdjęciowe, etc.

 • Jeśli pośrednik nie wywiązuje się z umowy to umowę tą można wypowiedzieć.

 • Termin – ze względu na ograniczoność sprzedaży w czasie, pośrednik dobiera odpowiednie metody i środki marketingowe potrzebne do sprzedaży nieruchomości w danym czasie.

 • Oszczędność czasu (przygotowanie oferty, odbieranie telefonów, umawianie się z pośrednikami, prezentacje, negocjacje, gromadzenie dokumentów, spisanie umowy, dojazdy na prezentacje)

 • Uporządkowanie dni i godzin odwiedzin nieruchomości, umawianie klientów po sobie tak aby się mijali, aby właściciele nie musieli codziennie sprzątać i wygospodarowywać czas na prezentacje. W przypadku umów otwartych nie ma koordynacji między pośrednikami, bo każdy chce sprzedać swojemu klientowi i zrobi wszystko aby obejrzał on nieruchomość jak najszybciej, nieraz nie zwracając uwagi na preferencje sprzedającego. Sprzedający ma więcej czasu i mniej pracy

 • Skuteczna promocja  - Umowa ekskluzywna pozwala wydać znacznie większe środki na promocje niż w przypadku umów otwartych. Daje większy wachlarz zabiegów marketingowych, łatwiejsze zarządzanie ofertą, badanie zainteresowania i statystyk. Możliwość zamontowania baneru i podania dokładnej lokalizacji nieruchomości co wyklucza osoby niezainteresowane daną lokalizacją i oszczędza czas właścicieli

 • Priorytetowość – klient, który podpisał umowę na wyłączność jest traktowany ze względu na ograniczony termin i pewność zarobku przez pośrednika priorytetowo – w przypadku umów otwartych priorytetem jest oferta z największą prowizją.

 • Bezpieczeństwo – Pośrednik jest przy każdych oględzinach, sprawdza i legitymuje osoby chcące obejrzeć nieruchomość(w przypadku umowy otwartej często pośrednicy nie wiedzą kogo wpuszczają do nieruchomości. Pośrednicy przechodzą szkolenie prawnicze w skład którego zalicza się prawo cywilne, prawo podatkowe i prawo administracyjne. Znajomość tych przepisów oraz to, że w biurze posiadamy prawnika pomaga klientom w sprawnym i bezproblemowym doprowadzeniu transakcji do końca. Kolejnym gwarantem bezpieczeństwa jest OC pośrednika, które pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku zawinionego błędu pośrednika.

 • Brak presji cenowej – Sprzedając mieszkanie poprzez kilka biur musimy się pogodzić, że pośrednik będzie chciał sprzedać mieszkanie jak najszybciej z obawy przed tym, że inny pośrednik go uprzedzi. Nie patrzy on wtedy na interes sprzedającego tylko zbija cenę w dół tak aby kupujący się zdecydował na zakup zanim uprzedzi go klient innego pośrednika.

 • Współpraca z innymi biurami nawet poprzez dzielenie się swoim wynagrodzeniem.  Mobilizujemy inne biura do sprzedaży Twojej nieruchomości

 • Wiedza o nieruchomościach i doświadczenie w sprzedaży – Każdy z naszych agentów posiada ogromną wiedzę o nieruchomościach oraz doświadczenie w sprzedaży, co przyspiesza, usprawnia i czyni cały proces sprzedaży bezproblemowym i sprawnym.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety i dobro klienta staramy się pracować wyłącznie na takich umowach. Naszym klientom zapewnia to najlepszy możliwy rezultat a nam wygodę pracy i pewność, że klient będzie zadowolony i poleci nas znajomym. Przekonaj się o tym sam!

Copyrights © Ale Dom. Wszelkie prawa zastrzeżone.